To były wspaniałe FERIE!

W trakcie tegorocznych ferii najmłodsi mieszkańcy Świerklan nie mogli narzekać na brak atrakcji. Dzięki wsparci Fundacji JSW, świerklański GOKiR i tamtejsza Biblioteka Gminna,  przygotowały zajęcia zarówno dla dzieci które preferują aktywne formy wypoczynku, jak i tych, które chciały rozwijać swoje artystyczne i techniczne talenty.

- W naszej gminie to były najlepsze ferie od wielu lat.  Dla dzieci które spędzają je w domu, zawsze staramy się przygotować wiele form wypoczynku, ale w tym roku, dzięki pomocy Fundacji JSW program zimowych atrakcji był imponujący! – podkreśla Agata Wrożyna- Juszczak, dyrektorka GOKiR w Świerklanach.

Jedną z największych atrakcji były codzienne wyjazdy autokarem na narty do Istebnej.  Na miejscu czekały karnety na wyciągi narciarskie, posiłek i instruktorzy nauki na nartach. Rodzice pokrywali jedynie koszty ubezpieczenia i prowiantu. - Przez całe ferie, od poniedziałku do piątku, wyjeżdżał ze Świerklan autokar, który wypełniony był małymi narciarzami, do ostatniego miejsca. Przez kilka dni, były to nawet dwa autobusy dziennie. Dzieci nie tylko uczyły się jeździć na nartach, ale też doskonaliły swoje umiejętności. Niektóre były  pierwszy raz górach – dodaje dyrektorka MOSiR-u.

 W tym samym czasie, biblioteka zapraszała na ferie pod hasłem – „ Rusz głową- świat bez telefonów też istnieje.” Były to warsztaty tematyczne, których celem był rozwój dziecięcych talentów. W trakcie zajęć plastycznych, pod kierunkiem znanego akwarelisty Miłosza Nosiadka, dzieci nie tylko poznawały świat komiksów, ale  same tworzyły obrazkowe historie.  - Jeżeli dołożymy do tego zajęcia taneczne, muzyczne albo budowę robotów czy rywalizację w świecie gier planszowych, to muszę przyznać, iż dzięki pomocy JSW, dzieci w czasie ferii nie miały czasu na nudę – powiedziała Agata Wrożyna- Juszczak, które kieruje też świerklańską biblioteką.

Projekty półkolonii zostały tak przygotowane, by ze wsparcia Fundacji JSW, dzieci mogły korzystać także po zakończeniu ferii.  Kilkadziesiąt gier planszowych trafiło do bibliotecznej wypożyczalni, a instrumenty i sprzęt nagłaśniający pozwoliły stworzyć pracownię muzyczną, podobnie jak zestawy specjalnych klocków, które służyć będą dzieciom do nauki podstaw robotyki.