Nowoczesne laboratorium w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach

Nowoczesne laboratorium oficjalnie ruszyło w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Dzięki wsparciu JSW S.A. oraz Fundacji JSW w tej chwili można już tam wykonywać precyzyjne i błyskawiczne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2, oraz innych groźnych patogenów takich jak wirus grypy czy bakterie Clostridium Difficile.

Zakupiony sprzęt diagnostyczny wykorzystuje technologię molekularną, dzięki której prawdopodobieństwo błędu jest ograniczone do absolutnego minimum, a co najważniejsze na wyniki badań czeka się bardzo krótko, bo od 30 do 60 minut. Fundacja JSW przeznaczyła na ten cel prawie 50 tysięcy złotych.

- Jeszcze mamy w pamięci te problemy, ktore mieliśmy w maju, czerwcu i lipcu oraz kolejki pod sanepidami z naszymi pracownikami, a przede wszystkim długotrwały okres oczekiwania na wyniki wymazów, które były robione pod kopalniami. Zakup nowoczesnych urządzeń do tego szpitala, gdzie mamy zagwarantowaną profesjonalną obsługę powoduje, że w ciągu 30 minut jestesmy w stanie zrobic testy dla osób, które muszą szybko uzyskać wynik. Chcemy w ten sposób walczyć z pandemią. - mówił Artur Dyczko, Prezes Fundacji JSW.

Nowe laboratorium będzie słuzyło pacjentom Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach ale również mieszkańcom całego regionu. Dzięki wyposażeniu w nowoczesny i szybki sprzęt znacząco polepszy się dostępność do tak potrzebnych badań na koronawirusa w naszym regionie. 

- Poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów, mieszkańców, personelu medycznego, oraz również pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy niejednokrotnie sa naszymi pacjentami. - powiedział Krzysztof Kowalik, dyrektor PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.