Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych pracowni do nauki języków obcych. 24 skomputeryzowane stanowiska zostały skonfigurowane z interaktywnym i szerokoformatowym monitorem. System edukacyjny wspomaga specjalny moduł tłumaczy symultanicznych, oparty na sztucznej inteligencji.

– Zakupione dzięki wsparciu Fundacji JSW profesjonalne oprogramowanie i nowoczesny sprzęt audiowizualny, pozwolił nam stworzyć unikalne w skali regionu warunki do kształcenia lingwistycznych kompetencji naszych uczniów – podkreślił Andrzej Wowra, dyrektor ZSO. – Cyfrowa technika otwiera przed nami nowe możliwości edukacyjne. W pracowni będziemy mogli korzystać nie tylko z tłumaczeń symultanicznych, ale również aplikacji, stron czy platform opartych na sztucznej inteligencji. Pozwoli nam to skutecznie rozwijać wśród młodych ludzi umiejętności komunikacyjne niezbędne w przyszłej karierze zawodowej. Dotyczy to także górniczych kierunków kształcenia, które prowadzimy w naszej szkole – dodał dyrektor, który z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego.

Jego zdaniem, kopalnie coraz szybciej i skuteczniej sięgają po najnowocześniejsze technologie. Ich efektywna i bezpieczna obsługa wymaga znajomości przede wszystkim języka angielskiego, który już dawno stał się uniwersalnym językiem technicznym.

– Przyszli górnicy czy elektrycy nie tylko uczą się fachowego słownictwa. Ciekawym ćwiczeniem jest omawianie i tłumaczenie instrukcji obsługi maszyn czy systemów wykorzystywanych w zakładach wydobywczych. To tylko jeden z wielu niekonwencjonalnych sposobów łamania bariery językowej, która utrudnia przekaz informacji w obcym języku – argumentował dyrektor Worwa.

Wyposażenie pracowni językowej kosztowało ponad 31 tys. złotych, z czego 25 tys. szkoła otrzymała w formie darowizny od Fundacji JSW.

JS, zdjęcie: ZSO w Pawłowicach

Inne aktualności

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Zimowy zawrót głowy z Fundacją JSW

Ponad trzy tysiące najmłodszych mieszkańców naszego regionu nie mogło narzekać na brak atrakcji podczas tegorocznych ferii zimowych. I choć nie zawsze dopisywała pogoda, to mankamenty aury rekompensowały niespodzianki przygotowane między innymi dzięki wsparciu Fundacji…

Nowoczesny gabinet SI w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których…

Życzenia Bożonarodzeniowe

Wesołych Świąt oraz wielu sukcesów w Nowym 2024 Roku życzy Zarząd, Rada oraz Pracownicy Fundacji JSW

Więcej aktualności