Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Sprzęt specjalistyczny dla Przedszkola Terapeutycznego "Na Majowej" w Jastrzębiu-Zdroju

Przedszkole terapeutyczne „Na Majowej” to nowa, niepubliczna, darmowa placówka przedszkolna w Jastrzębiu-Zdroju, która specjalizuje się w kształceniu specjalnym oraz we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka. Wychowankami przedszkola są w przeważającej liczbie dzieci ze spektrum autyzmu, ale także z niepełnosprawnością ruchową i/lub sprzężoną, zaburzeniami integracji sensorycznej, z problemami neurologicznymi w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, wszelkimi problemami ortopedycznymi, natury psychicznej i społecznej, z zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną, nerwicami, nadpobudliwością psychoruchową, czy zaburzeniami zachowania.

Celem przedszkola jest niwelowanie wspomnianych dysfunkcji oraz zapobieganie dalszemu pogłębianiu się niepełnosprawności. Wymaga to odpowiednio dobranych terapii. W orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego oraz w opiniach o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, jakie otrzymują rodzice, przeważają wskazania do fizjoterapii oraz tak zwanej terapii zmysłów - takie działania wyzwalają aktywność społeczną i poznawczą, rozwijają możliwości komunikacji, przygotowują dziecko do współpracy w grupie i maksymalnego, na miarę możliwości, samodzielnego funkcjonowania.

Z tej przyczyny, w przedszkolu o takiej specjalizacji niezbędne jest pomieszczenie wyposażone w profesjonalny sprzęt, który umożliwiałby prowadzenie wieloprofilowej terapii przez wykwalifikowaną kadrę na miejscu. Niestety, wyposażenie, które spełnia wszystkie wymogi i posiada niezbędne atesty wymaga sporego nakładu środków finansowych. Dlatego zwrócono się z prośbą o pomoc do Fundacji JSW, która zdecydowała się wesprzeć przedszkole kwotą niespełna18 tysięcy złotych.

W ramach darowizny wyposażono salę terapeutyczną, która będzie służyła do wielospecjalistycznej rehabilitacji dzieci. Zakupiono sprzęt spełniający wysokie standardy, taki jak kabina do terapii zaburzeń, materace, narzędzie do diagnozy rozwoju psychoruchowego, huśtawkę-gniazdo, piłki terapeutyczne, lustro, maty do masażu stóp, trampolinę z poręczą, walec z otworem, pełzak, basen z piłeczkami, kładkę z równoważnią, drabinki gimnastyczne, fakturowe kwadraty, czy szafę do przechowywania drobnych pomocy terapeutycznych.

Biorąc pod uwagę niewielką ilość placówek tego typu w regionie, uruchomienie nowej, bezpłatnej placówki terapeutycznej jest ogromną szansą dla dzieci z Jastrzębia-Zdroju i okolic. Tym bardziej, że bezpłatny dostęp do terapii mają także dzieci spoza przedszkola, w ramach popołudniowej działalności placówki. Przyjmowane są maluchy już od 1-go roku życia, aż do podjęcia nauki w szkole.

Jako że terminy oczekiwania na diagnozę w placówkach, gdzie jest to refundowane wynoszą do kilku miesięcy, a działać trzeba jak najszybciej, dysponując profesjonalnym zapleczem terapeutycznym, przedszkole „Na Majowej” planuje również przeprowadzanie bezpłatnych diagnoz dla dzieci, które z przyczyn finansowych nie są w stanie skorzystać z prywatnej oferty diagnostycznej. W ten sposób maluchy z naszego regionu będą mogły znacznie szybciej otrzymać pomoc, której potrzebują.

Przedszkole „Na Majowej” to przede wszystkim miejsce tworzone przez ludzi z pasją, gdzie czuje się ciepło i autentyczną troskę o dzieci. Cieszymy się, że dzięki darowiźnie Fundacji JSW wychowankowie przedszkola oraz dzieci z Jastrzębia-Zdroju i okolic mają większą szansę na zdrowie i samodzielność.  

Inne aktualności

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Komunikat dotyczący terminu rozpatrywania wniosków nadesłanych na wakacyjno-letni nabór

Zarząd Fundacji JSW informuje, że dokumenty aplikacyjne złożone na nabór wakacyjno-letni tj. do 20 maja 2024 roku będą rozpatrzone do końca lipca 2024 roku.

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności