Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Serce z węgla - górnicza historia Jastrzębia-Zdroju

Za nami pierwsza edycja konkursu o tematyce związanej z historią Jastrzębia-Zdroju, który został dofinansowany ze środków Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

16 grudnia 2022 roku w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju odbył się finał pierwszej edycji konkursu skierowanego do uczniów jastrzębskich szkół podstawowych. Tematyka intelektualnego turnieju skupiona była wokół historii, kultury oraz sportu w Jastrzębiu-Zdroju.

- Jakie były losy bohaterskich przywódców strajków w jastrzębskich kopalniach w stanie wojennym? Który z mieszkańców został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari? Czy w Jastrzębiu-Zdroju istniała skocznia narciarska? Z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu już na etapie kwalifikacji - wyjaśnia Wojciech Marcol, prezes Stowarzyszenia Górnicze Miasto Jastrzębie – Zdrój oraz pomysłodawcą konkursu Serce z Węgla – górnicza historia Jastrzębia – Zdroju.

W finale konkursu zmierzyło się dwudziestu czterech uczniów z Jastrzębia-Zdroju, którzy musieli odpowiedzieć na cztery otwarte pytania.  

- Konkurs Serca z węgla - górnicza historia Jastrzębia-Zdroju w swoim zamierzeniu ma zachęcić do sięgnięcia do historycznych źródeł przez młode pokolenie uczniów szkół podstawowych najwyższych klas, w celu szerszego zapoznania się z zasadniczymi podwalinami historii naszego regionu. Zapoznanie z osiągnięciami przemysłu wydobywczego wydaje się również istotne, w kontekście dziejących się na naszych oczach zmian w funkcjonowaniu miasta Jastrzębie-Zdrój i jego górniczych sołectw - informuje Szkoła Podstawowa nr 16 w Jastrzębiu-Zdroju.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Fundacji JSW. 

Inne aktualności

Cykl koncertowych wieczorów z klasyką powrócił!

8 października w Centrum Kultury w Pawłowicach odbędzie się koncert Andrzeja Canibała, uznanego mistrza akordeonu. To wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji JSW.

Nowy plac zabaw w Przedszkolu Publicznym nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW kontynuuje swoje zaangażowanie w społeczności Jastrzębia-Zdroju, wspierając najmłodszych mieszkańców. Ostatnim efektem naszych działań jest nowo otwarty plac zabaw na terenie Przedszkola Publicznego nr 18, który stał się miejscem radości i bezpiecznej…

Nowoczesna pracownia językowa

W dobie globalizacji umiejętność posługiwania się językami obcymi staje się nieodzownym elementem sukcesu zarówno na arenie międzynarodowej, jak i lokalnej. Właśnie dlatego Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju postanowił stworzyć nowoczesną…

Modernizacja placówek oświatowych

Dzięki Fundacji JSW uczniowie mogli wrócić do nowych, zmodernizowanych szkół i pracowni. Fundacja JSW od czterech lat sukcesywnie udziela finansowego wsparcia placówkom oświatowym działającym na obszarze działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Rozpoczęto nabór kolejnych wniosków

Fundacja JSW rozpoczęła ostatni nabór wniosków o udzielenie darowizny ze środków Fundacji JSW w tym roku.

Wakacyjna kopalnia atrakcji

W tegoroczne wakacje Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach przekształciła się w miejsce niezwykłych przygód i edukacji dla dzieci i młodzieży z gminy. To wszystko stało się możliwe dzięki Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wsparła inicjatywę,…

Więcej aktualności