Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Serce z węgla - górnicza historia Jastrzębia-Zdroju

Za nami pierwsza edycja konkursu o tematyce związanej z historią Jastrzębia-Zdroju, który został dofinansowany ze środków Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

16 grudnia 2022 roku w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju odbył się finał pierwszej edycji konkursu skierowanego do uczniów jastrzębskich szkół podstawowych. Tematyka intelektualnego turnieju skupiona była wokół historii, kultury oraz sportu w Jastrzębiu-Zdroju.

- Jakie były losy bohaterskich przywódców strajków w jastrzębskich kopalniach w stanie wojennym? Który z mieszkańców został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari? Czy w Jastrzębiu-Zdroju istniała skocznia narciarska? Z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu już na etapie kwalifikacji - wyjaśnia Wojciech Marcol, prezes Stowarzyszenia Górnicze Miasto Jastrzębie – Zdrój oraz pomysłodawcą konkursu Serce z Węgla – górnicza historia Jastrzębia – Zdroju.

W finale konkursu zmierzyło się dwudziestu czterech uczniów z Jastrzębia-Zdroju, którzy musieli odpowiedzieć na cztery otwarte pytania.  

- Konkurs Serca z węgla - górnicza historia Jastrzębia-Zdroju w swoim zamierzeniu ma zachęcić do sięgnięcia do historycznych źródeł przez młode pokolenie uczniów szkół podstawowych najwyższych klas, w celu szerszego zapoznania się z zasadniczymi podwalinami historii naszego regionu. Zapoznanie z osiągnięciami przemysłu wydobywczego wydaje się również istotne, w kontekście dziejących się na naszych oczach zmian w funkcjonowaniu miasta Jastrzębie-Zdrój i jego górniczych sołectw - informuje Szkoła Podstawowa nr 16 w Jastrzębiu-Zdroju.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Fundacji JSW. 

Inne aktualności

PSIA SŁUŻBA – TO WYZWANIE I ZASZCZYT

MA TRZY MIESIĄCE I JUŻ ROZPOCZĘŁA INTENSYWNY TRENING PRZYGOTOWUJĄCY DO SŁUŻBY W ELITARNEJ SPECJALISTYCZNEJ GRUPIE POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZEJ PSP JASTRZĘBIE–ZDRÓJ. WABI SIĘ AMPER I JEST SUCZKĄ, OWCZARKIEM BELGIJSKIM. JEJ TRENEREM I OPIEKUNEM JEST STRAŻAK OCHOTNIK, KAMIL…

SZTUCZNA INTELIGENCJA POMAGA KSZTAŁCIĆ PRZYSZŁYCH GÓRNIKÓW

ZNAJOMOŚĆ TECHNICZNEGO JĘZYKA OBCEGO TO JEDNA Z PODSTAWOWYCH KOMPETENCJI ZAWODOWYCH PRZYSZŁYCH GÓRNIKÓW. UCZNIOWIE Z PAWŁOWIC, LINGWISTYCZNE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIJAJĄ TERAZ W NOWOCZESNEJ PRACOWNI JĘZYKOWEJ, KTÓRĄ WSPIERA SZTUCZNA INTELIGENCJA.

ZIMOWY ZAWRÓT GŁOWY Z FUNDACJĄ JSW

PONAD TRZY TYSIĄCE NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW NASZEGO REGIONU NIE MOGŁO NARZEKAĆ NA BRAK ATRAKCJI PODCZAS TEGOROCZNYCH FERII ZIMOWYCH. I CHOĆ NIE ZAWSZE DOPISYWAŁA POGODA, TO MANKAMENTY AURY REKOMPENSOWAŁY NIESPODZIANKI PRZYGOTOWANE MIĘDZY INNYMI DZIĘKI WSPARCIU FUNDACJI…

Nowoczesny gabinet SI w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których…

Wsparcie dla młodych piłkarzy

Fundacja JSW, będąc zaangażowanym partnerem społeczności lokalnej, przekazała środki finansowe na rzecz Ludowego Klubu Sportowego Zryw Bąków. Fundacja JSW współfinansowała zakup strojów meczowych, a także dresów sportowych dla najmłodszych piłkarzy tego klubu.

Nowa…

Komfortowe warunki w ZSP w Godowie

Zarząd Fundacji JSW przywiązując dużą wagę do wspierania placówek oświatowych, postanowił udzielić wsparcia Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Godowie na zakup klimatyzatorów.

Więcej aktualności