Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Respiratory od Fundacji JSW

Fundacja JSW ufundowała 30 respiratorów w ramach akcji prowadzonej przez Caritas Polska. Dziś na Jasnej Górze przekazano ostatnią partię tego sprzętu ratującego życie. 11 respiratorów – w ramach akcji #WdzięczniMedykom – trafiło właśnie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu–Zdroju oraz prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Będzinie.

W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska przekazała do szpitali 100 respiratorów. Niemal jedna trzecia sprzętu została ufundowana przez Fundację JSW.

– Pandemia ciągle nam zagraża, dlatego zapewnienie sprzętu, który ratuje życie jest dla nas bardzo ważnym zadaniem. Od pierwszych dni marca Caritas wspomaga medyków i to dzisiejsze przekazanie respiratorów jest kolejnym etapem naszej pracy, która nie byłaby możliwa bez dobroczyńców. Bardzo się cieszę, że już na samym początku do tego grona dołączyła Jastrzębska Spółka Węglowa – powiedział podczas uroczystości przekazania sprzętu ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Fundacja JSW wsparła akcję Caritas Polska darowizną w wysokości niemal 1 mln zł. Darowizna w całości przeznaczona została na opłacenie zakupu 30 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się̨ dobrą opinią polskich medyków. – Na początku pandemii, słuchając doniesień z północnych Włoch, zastanawiałem się, skąd weźmiemy respiratory. Nie wyobrażałem sobie przeżywania dylematu, kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie. Na szczęście jesteśmy w tej chwili zaopatrzeni w sprzęt, bardzo skuteczny i prosty w obsłudze. Może służyć do wentylacji noworodków i dzieci, ale też pacjentów dorosłych – mówił podczas spotkania Józef Danek, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu–Zdroju

Powołana przez Jastrzębską Spółkę Węglową – największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej – Fundacja JSW konsekwentnie niesie pomoc najbardziej potrzebującym i to nie tylko w czasie pandemii. Wspólna akcja przeprowadzona z Caritas Polska znacząco wzmocniła zaplecze medyczne śląskich szpitali. – Te trzydzieści respiratorów zakupionych dla naszych szpitali to tylko krok na drodze, którą podążamy. To pewna misja, którą sobie postawiliśmy mimo trudnego czasu dla górnictwa, trzeba przecież pamiętać, że kopalnie zostały mocno dotknięte przez pandemię  – powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW i równocześnie zastępca prezesa zarządu JSW ds. Technicznych i Operacyjnych.

Kampania #WdzięczniMedykom została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Celem inicjatywy podjętej przez największą organizację pomocową w kraju jest dostarczenie potrzebnego sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego do jak największej liczby szpitali i placówek ochrony zdrowia w Polsce.

Inne aktualności

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Komunikat dotyczący terminu rozpatrywania wniosków nadesłanych na wakacyjno-letni nabór

Zarząd Fundacji JSW informuje, że dokumenty aplikacyjne złożone na nabór wakacyjno-letni tj. do 20 maja 2024 roku będą rozpatrzone do końca lipca 2024 roku.

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności