Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Pomoc w koncertowym stylu

Fundacja JSW już od dwóch lat spełnia marzenia uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki jej wsparciu, najmłodsi muzycy mogą rozwijać talenty muzyczne korzystając z nowych, profesjonalnych instrumentów muzycznych, dostosowanych do ich wieku i wzrostu.

Nowy instrument to marzenie niejednego ucznia. Niestety, jego zakup wiąże się z poważnymi wydatkami sięgającymi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a to sumy często przekraczające możliwości finansowe szkoły i rodziców. Dzięki wsparciu Fundacji JSW mogliśmy odpowiednio doposażyć szkołę w brakujące instrumenty muzyczne lub wymienić te, których stan techniczny daleki był od ideału. Z inwentaryzacji instrumentarium szkolnego wynikało, że wiek niektórych instrumentów dochodził już do 30 lat – powiedziała Gabriela Jaworska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju.

Po raz pierwszy Fundacja JSW wsparła szkołę w 2020 roku. Wtedy placówka otrzymała na zakup instrumentów prawie 44 tys. zł. Po raz kolejny wsparcie zostało przyznane w ubiegłym roku i była to suma przekraczająca 45 tys. zł.

– Z otrzymanych środków kupiliśmy szereg potrzebnych naszym uczniom instrumentów: dętych drewnianych czyli flet, klarnet, obój i saksofon oraz instrumentów dętych blaszanych, a więc trąbki i waltornie. Dokupiliśmy też wibrafon, akordeon i pianino elektryczne – wylicza dyrektorka szkoły – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organ prowadzący naszej szkoły, doceniło fakt, że udało nam się pozyskać tak szczodrego dobroczyńcę jakim jest Fundacja JSW, i bez problemów pozyskaliśmy z Warszawy pieniądze na środki własne, które musi dołożyć wnioskodawca – podkreśliła Gabriela Jaworska.

Dzieci rozpoczynają naukę w Państwowej Szkole Muzycznej przeważnie w wieku 7 lat. Prawidłowo prowadzona edukacja muzyczna wymaga instrumentów przystosowanych do ich wieku i predyspozycji fizycznych. Po kilku latach uczniowie „wyrastają” z małych instrumentów, a te naturalnej wielkości są dla nich jeszcze za duże. By zapewnić właściwe warunki do rozwoju artystycznego, potrzebne są instrumenty przejściowe.

– W przypadku niektórych instrumentów, jak np. skrzypiec, uczniowie muszą mieć do dyspozycji instrumenty nawet w czterech różnych rozmiarach, przy czym w przypadku tych przejściowych, uczeń używa ich zaledwie przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Na wydatki z zakupami tylu instrumentów, wiele rodzin naszych uczniów nie może sobie pozwolić. Gdyby nie instrumenty wypożyczane przez szkołę, wielu naszych wychowanków miałoby poważne problemy z kontynuowaniem nauki. Dlatego pomoc Fundacji JSW jest tak wielkim wsparciem dla naszych uczniów i ich rodzin – powiedziała dyrektorka szkoły muzycznej.

Zdjęcia z koncertu kolęd. 

Inne aktualności

Cykl koncertowych wieczorów z klasyką powrócił!

8 października w Centrum Kultury w Pawłowicach odbędzie się koncert Andrzeja Canibała, uznanego mistrza akordeonu. To wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji JSW.

Nowy plac zabaw w Przedszkolu Publicznym nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW kontynuuje swoje zaangażowanie w społeczności Jastrzębia-Zdroju, wspierając najmłodszych mieszkańców. Ostatnim efektem naszych działań jest nowo otwarty plac zabaw na terenie Przedszkola Publicznego nr 18, który stał się miejscem radości i bezpiecznej…

Nowoczesna pracownia językowa

W dobie globalizacji umiejętność posługiwania się językami obcymi staje się nieodzownym elementem sukcesu zarówno na arenie międzynarodowej, jak i lokalnej. Właśnie dlatego Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju postanowił stworzyć nowoczesną…

Modernizacja placówek oświatowych

Dzięki Fundacji JSW uczniowie mogli wrócić do nowych, zmodernizowanych szkół i pracowni. Fundacja JSW od czterech lat sukcesywnie udziela finansowego wsparcia placówkom oświatowym działającym na obszarze działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Rozpoczęto nabór kolejnych wniosków

Fundacja JSW rozpoczęła ostatni nabór wniosków o udzielenie darowizny ze środków Fundacji JSW w tym roku.

Wakacyjna kopalnia atrakcji

W tegoroczne wakacje Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach przekształciła się w miejsce niezwykłych przygód i edukacji dla dzieci i młodzieży z gminy. To wszystko stało się możliwe dzięki Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wsparła inicjatywę,…

Więcej aktualności