Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Podsumowanie obchodów rocznicy 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego

Mimo 40 lat jakie upłynęły od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, ideały, o które wtedy walczyli jastrzębscy górnicy dla wielu osób są nadal ważne i aktualne. Świadczą  o tym rocznicowe uroczystości jakie w Święto Niepodległości przygotowała Fundacja JSW. Tysiące świeczek zarówno tych wirtualnych  jak i rzeczywistych, które  tego dnia rozświetliły wieczór, były dowodem pamięci o górnikach bohaterach którzy wtedy rozpoczęli marsz do Wolnej Ojczyzny.

- Święto Niepodległości , które było kulminacją naszych uroczystości, wybraliśmy z pełna rozwagą. To przecież dzień, w którym oddajemy hołd bohaterom narodowym, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagą upomnieć się o wolność i godność dla nas wszystkich. Jesteśmy górniczą wspólnotą, która nawet  w dobie pandemii przypominać będzie całej Polsce , że w jastrzębskich kopalniach też rodziła się Niepodległa Ojczyzna. – Powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW.

O roli jaką w najnowszej historii Polski odegrali jastrzębscy górnicy, świadczy też Patronat Narodowy który Prezydent Rzeczypospolitej objął nad akcja Fundacji JSW „ Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP”.

Inauguracja rocznicowych wydarzeń przygotowana została w miejscu, w którym rozpoczęła się historia jastrzębskich górników. Kopalnia „Zofiówka” wtedy „ Manifest Lipcowy”,  była zakładem w którym zawarto Porozumienie Jastrzębskie.

- Wystawę archiwalnych fotografii, dokumentujących wydarzenia Porozumienia Jastrzębskiego otwieramy przed naszą kopalnią aby  każdy mógł przyjrzeć się tym historycznym chwilą zatrzymanym w czasie, dzięki fotografią Józefa żaka. To wtedy prości górnicy, bez sztabu doradców,  przygotowali i wynegocjowali niezwykłą  umowę, oparta na społecznej  solidarności i szacunku dla ludzi pracy. Umowę która była pierwszym krokiem w stronę wolności. NSZZ Solidarność jest spadkobiercą tych społecznych postulatów o których nikomu nie pozwolimy zapomnieć. – oświadczył podczas wernisażu, Roman Brudziński, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” JSW.

To nie była jedyna wystawa fotografiii jaka tego dnia była elementem rocznicowych uroczystości. W Kościele Parfii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju odbył się wernisaż zatytułowany „Zasłużony Kapelan Solidarności”  poświęcony Ks. Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane zdjęcia ukazują postać wybitnego człowieka , niezwykłego kapelana i gorącego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra, gdzie zaczęła się jego  życiowa droga kapelana ludzi pracy.  

Także w Kościele pod wezwaniem NMP Matki kościoła odprawiona został Msza za Ojczyznę, która koncelebrowana była pod przewodnictwem Ks. Prałata. Ten niezwykły duszpasterz był budowniczym i wieloletnim proboszczem kościoła „na górce”. Wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny , wbrew ówczesnym komunistycznym władzą.

- W murach tej Świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego i ich następcy zawsze mogli liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana Solidarności, duszpasterza i niezwykłego człowieka, którego życie i postawa jest i będzie dla nas wzorem do naśladowania , inspiracją do tego by zawsze być lepszym człowiekiem – powiedział Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ Solidarność JSW.

Obchody 40-lecia Porozumienia jastrzębskiego miały też artystyczny wymiar. Był nim koncert zatytułowany „ Heroizm Witolda Pileckiego”,  który także odbył się w kościele „na górce”.

-Tą artystyczną formułą chcemy podkreślić, iż patriotyzm ma nie jeden wymiar, a do Niepodległej Ojczyzny prowadzi nas zarówno heroizm Witolda Pileckiego , jak i niezłomna postawa górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego -  powiedział  Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, otwierając koncert.

Druga część koncertu poświęcona była życiu Ks. Prałata, o którym artyści napisali, że życiorys księdza jest doskonałym scenariuszem filmowym.

- Nigdy niczego nie robiłem dla poklasku. Robiłem tylko to, czego spodziewali się po mnie ludzie ciężkiej pracy, Kościół, Ojczyzna a przede wszystkim Bóg. – Powiedział  Ks. Prałat Bernard Czernecki, po zakończeniu koncertu.

Tego wieczoru czekała go jeszcze jedna niespodzianka. Podziękowania od środowiska jastrzębskich sympatyków sportu i hołd oddany przed budynkiem kościoła, bohaterskim górnikom i ich duchowemu przywódcy.

Rocznicowe wydarzenia miały zróżnicowany charakter. Jednym z niecodziennych był  ambient świetlny. Wieczorem na kilkudziesięciu budynkach od Dąbrowy Górniczej po Jastrzębie- Zdrój rozświetlone okna ułożone zostały w symboliczną 40-kę.

tym Ambientem, podobnie jak świeczkami w oknach udało nam się przynajmniej na chwilę rozświetlić ten półmrok jaki zapanował w naszej pandemicznej rzeczywistości. Rzeczywistości, która bezwzględnie zweryfikowała nasze rocznicowe plany. Mimo tych trudności udało nam się skłonić wiele osób do prostego gestu, którym wczoraj okazali hołd jastrzębskim górnikom. Mam na myśli tych wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wczoraj zapali świeczkę w oknie ale też śledzili on line wszystkie nasze uroczystości. To także strażacy, ale też przedstawiciele wielu lokalnych środowisk takich jak samorządy, palcówki oświatowe czy stowarzyszenia, które od wielu dni kreatywnie wspierają naszą akcję. To dowód na to, iż naszej górniczej społeczności udaje się przekroczyć bramy kopalni, a nasze wartości mają wymiar ponadczasowy - powiedział Artur Dyczko.

 

Inne aktualności

Cykl koncertowych wieczorów z klasyką powrócił!

8 października w Centrum Kultury w Pawłowicach odbędzie się koncert Andrzeja Canibała, uznanego mistrza akordeonu. To wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji JSW.

Nowy plac zabaw w Przedszkolu Publicznym nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW kontynuuje swoje zaangażowanie w społeczności Jastrzębia-Zdroju, wspierając najmłodszych mieszkańców. Ostatnim efektem naszych działań jest nowo otwarty plac zabaw na terenie Przedszkola Publicznego nr 18, który stał się miejscem radości i bezpiecznej…

Nowoczesna pracownia językowa

W dobie globalizacji umiejętność posługiwania się językami obcymi staje się nieodzownym elementem sukcesu zarówno na arenie międzynarodowej, jak i lokalnej. Właśnie dlatego Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju postanowił stworzyć nowoczesną…

Modernizacja placówek oświatowych

Dzięki Fundacji JSW uczniowie mogli wrócić do nowych, zmodernizowanych szkół i pracowni. Fundacja JSW od czterech lat sukcesywnie udziela finansowego wsparcia placówkom oświatowym działającym na obszarze działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Rozpoczęto nabór kolejnych wniosków

Fundacja JSW rozpoczęła ostatni nabór wniosków o udzielenie darowizny ze środków Fundacji JSW w tym roku.

Wakacyjna kopalnia atrakcji

W tegoroczne wakacje Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach przekształciła się w miejsce niezwykłych przygód i edukacji dla dzieci i młodzieży z gminy. To wszystko stało się możliwe dzięki Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wsparła inicjatywę,…

Więcej aktualności