Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Podsumowanie akcji #WakacjezFundacjąJSW!

Wakacje już niestety za nami, najwyższy czas na podsumowanie akcji #WakacjezFundacjąJSW, w której wzięło udział ponad 3 tysiące dzieci!

Cieszymy się, że w tym trudnym roku, kiedy możliwości wyjazdów wakacyjnych były bardzo ograniczone, a sytuacja ekonomiczna w wielu domach nie pozwalała na skorzystanie z lokalnych atrakcji, mogliśmy pomóc w zorganizowaniu niezapomnianych przeżyć dla najmłodszych w naszym regionie.  W ramach zorganizowanego przez Fundację JSW konkursu wybraliśmy 20 zgłoszeń od podmiotów, które podjęły się organizacji ciekawych i bezpiecznych form wypoczynku.

Przez te dwa miesiące wydarzyło się naprawdę wiele. Ciężko jest nam wymienić każdą atrakcję, każde odwiedzone miejsce, każdy wyjazd czy warsztaty. Chcemy natomiast nakreślić chociaż zarys całej akcji i pokazać jak kreatywnie różne organizacje podeszły do tego zadania.

Gminny Ośrodek Sportu w Mszanie zarażał dzieci pasją do sportu. W lipcu dzieci mogły skorzystać z takich atrakcji jak wyjazd do  parku rozrywki Eko Park w Dechę w Bielsku Białej, turniej piłki nożnej o mistrza talentiady, czy występ Mistrza Świata i wielokrotnego Mistrza Polski Challenge – Konrada Dybasia. W sierpniu na dzieci czekał rowerowy tor przeszkód, fenomenalny pokaz rowerowy w wykonaniu wielokrotnego Mistrza Polski w trialu rowerowym Jacka Jarząbka, zawody w jeździe na hulajnodze, nauka strzelania z łuku oraz spływ kajakowy rzeką Ruda. Również w Mszanie Gminna Biblioteka Publiczna Od 22 lipca do 05 sierpnia 2020 r. prowadziła codzienne zajęcia w ramach akcji „Wakacje z Fundacją JSW – z biblioteką multimedialne podróże małe i duże”. W zajęciach wzięło udział łącznie blisko 100 dzieci, które dzięki nowoczesnej technologii zwiedziły prawie wszystkie kontynenty. Organizowano również spotkania literacko-plastyczno-ruchowe oparte z jednej strony o tradycyjną literaturę, a z drugiej o możliwości technologiczne, jakie niesie ze sobą wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

W Jastrzębiu-Zdroju również wiele się działo.  Podczas Półkolonii FULLENERGY 2020 razem z Laszka Hawks i Explozją Tańca dzieciaki spędzały czas na Kąpielisku „Zdrój”, w Parku Trampolin GoJump w Bielsku-Białej, uczyły się jazdy na łyżwach , odbyły warsztaty taneczne i plastyczne, a wielki finał półkolonii z eksplozją kolorów, pokazami tanecznymi, wodnymi zabawami i rozdaniem nagród dla uczestników zrobił  na nas i na uczestnikach ogromne wrażenie. Akademia JKH zorganizowała „Wakacje na sportowo z JKH i Fundacją JSW”, podczas których największą rolę odegrał oczywiście hokej na lodzie, ale dzieci miały również możliwość poznać tajniki boksu. Zwiedzili także górskie szlaki, wyjechali do Parku Wodnego w Tychach i brali udział w kuligu. Z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, w czasie warsztatów Extreme City, dzieci spędzały czas na skate parku gdzie uczyły się jazdy na rolkach, desce czy hulajnodze, oglądając również pokazy ekstremalnych wyczynów profesjonalistów. Hufiec ZHP Jastrzębie-Zdrój im. Józefa Kreta zorganizował  "Wakacje pełne przygód - cztery żywioły" podczas których uczestnicy mogli m.in. spróbować żeglugi, czy wspinaczki skałkowej.

W Pawłowicach UKS Aquatica Pawłowice zapewnił uczestnikom półkolonii sportowe emocje, gry i zabawy, konkursy z nagrodami, szkolenie z pierwszej pomocy oraz oglądanie wozów strażackich w OSP Pawłowice. Dzieciaki pojechały również do geoparku oraz parku rozrywki w Chorzowie - Legendia.

Podopieczni z domu dziecka w Pszczynie z radością korzystali z wakacyjnych atrakcji zorganizowanych przez Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju.

Klub Sportowy Tempo Paniówki zorganizował warsztaty piłkarskie dla dziewcząt, na zajęciach pojawiła się pięciokrotna mistrzyni Polski i była reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet Daria Marszałkowska. Mamy nadzieję, że dziewczyny pójdą w jej ślady!

Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach zorganizowała wspaniałe warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz przygodowo-edukacyjne.

W Suszcu Gminny Ośrodek Kultury zaprosił uczestników na warsztaty lego robotyki, warsztaty teatralne, oraz warsztaty tańca nowoczesnego.

W Rybniku w naszą akcje zaangażowała się Fundacja PGE Energia Ciepła organizując „Uniwersytet Wakacyjny". W sześciu turnusach wzięło udział ponad 140 dzieci z Rybnika i okolicznych miejscowości, które mogły ciekawie, aktywnie, a przede wszystkim bezpiecznie spędzić wakacyjny czas.

W Ornontowicach ARTeria - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach zorganizowało PAKĘ - Parkową Akademię Kreatywną ARTerii, stworzoną z myślą o najmłodszych mieszkańcach. W ramach PAKI odbyły się m.in. warsztaty cyrkowe, gra terenowa zakończona eksplozją kolorów, przedstawienia teatralne i liczne warsztaty.

Moglibyśmy tak wymieniać bez końca, bo naprawdę zaskoczyła nas kreatywność realizatorów,  jednak jedno jest pewne – te wakacje nie były dla dzieci z naszego regionu, ani nudne, ani smutne. „Największym dobrem jest uśmiech tych dzieci” – jak powiedział jeden z organizatorów, zgadzamy się w 100% i jesteśmy przeszczęśliwi, że mogliśmy pomóc ten uśmiech wywołać.

Zobaczcie jak kolorowe może być LATO2020! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Więcej zdjęć z naszej akcji znajdziecie na Facebooku i Instagramie klikając w hashtag #WakacjezFundacjaJSW.

Inne aktualności

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Zimowy zawrót głowy z Fundacją JSW

Ponad trzy tysiące najmłodszych mieszkańców naszego regionu nie mogło narzekać na brak atrakcji podczas tegorocznych ferii zimowych. I choć nie zawsze dopisywała pogoda, to mankamenty aury rekompensowały niespodzianki przygotowane między innymi dzięki wsparciu Fundacji…

Nowoczesny gabinet SI w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których…

Więcej aktualności