Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Ferie pełne przygód

Dla ponad tysiąca dzieci z naszego regionu były to wyjątkowo udane ferie. Wycieczki, narty, łyżwy, basen, bale i spektakle, to tylko wybrane atrakcje przygotowane dla najmłodszych, dzięki wsparciu Fundacji JSW.

 

– W tych trudnych czasach gdy rodziny liczą się z każdym groszem, rodziców często nie stać na wypełniony niespodziankami, zimowy wypoczynek dla swoich pociech. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, mogliśmy przygotować wiele atrakcji takich jak np. wycieczki do muzeów, parku trampolin, kina czy warsztaty lego lub teatralne spektakle. Rodzice pokrywali jedynie niewielką część ich rzeczywistej wartości, dlatego byliśmy doskonałą alternatywą dla domowych ferii przed telewizorem czy monitorem komputera – powiedziała Joanna Świdrak z Centrum Kultury w Knurowie, które jest organizatorem „Kulturalnych Ferii Zimowych z Fundacją JSW”.

Najmłodsi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerklanach wędrowali po Krakowie, Katowicach i Bielsku- -Białej śladami ulubionych bohaterów bajek. Dzięki pomocy fundacji, rodzice pokrywali jedynie koszt posiłku. Wycieczki zawsze są atrakcyjnym punktem każdego programu ferii. Dlatego półkolonie, jakie przygotowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach, składały się głównie z autokarowych wyjazdów. Podczas czterech turnusów, ich uczestnicy nie tylko zajmowali się zwiedzaniem, ale zdobywali też wiedzę i nowe umiejętności w katowickiej Akademii Gotowania Kids’Kitchen, Papugarni Carmen czy żorskim Muzeum Ognia. Ważna była kondycja fi zyczna, więc w programie znalazły się wyjazdy do raciborskiego Parku Wodnego oraz na jastrzębskie lodowisko.

– Zainteresowanie jest ogromne. Pierwsze pytania o wolne miejsce na zimowych półkoloniach mieliśmy już we wrześniu, wraz z początkiem roku szkolnego. W tym roku dwie godziny po rozpoczęciu zapisów mieliśmy już pełną listę uczestników. Równie szybko powstała rezerwowa. Z Fundacją JSW współpracujemy przy organizacji półkolonii już od trzech lat. Gdyby nie wsparcie z jej strony, to musielibyśmy albo zrezygnować z niektórych wycieczek, albo znacząco podnieść opłaty dla rodziców – zauważyła Monika Kustra – Polak, koordynator projektów w Gminnym Ośrodku Kultury w Pilchowicach.

Na brak atrakcji nie mogły narzekać podopieczne Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, który w Pielgrzymowicach prowadzi Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. Dwanaście dziewcząt w czasie ferii wyjechało do stolicy polskich Tatr. Dyrektorka placówki, siostra Rafaela podkreśliła, że wyjazd do Zakopanego byłby trudny do zorganizowania bez pomocy Fundacji JSW. Podobnie było z zimowiskiem, jakie w Krynicy-Zdroju dla swoich najmłodszych podopiecznych przygotowała Fundacja Rodzin Górniczych. W czasie zimowej pauzy, miejskie i gminne ośrodki kultury i sportu dokładały wszelkich starań, by żadne z dzieci pozostających w domu nie narzekało na nudę. Tu również z pomocą przyszła fundacja i dzięki jej wsparciu odbył się niejeden bal, konkurs czy zimowe zawody. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Świerklanach najmłodsi mogli nawet sięgnąć gwiazd. Wszystko dzięki małemu planetarium, jakie w formie półkulistego namiotu urządzono w sali bankietowej. Na jego suficie maluchy oglądały gwiezdne filmy, jak w prawdziwym obserwatorium astronomicznym.

– Przy organizowaniu zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, z powodzeniem wykorzystujemy sprzęt, jaki dzięki wsparciu fundacji, już wcześniej udało nam się pozyskać. Pracownia robotyki czy klocków Lego dodatkowymi zajęciami przyciąga najmłodszych dosłownie jak magnes. Nie trzeba więc nigdzie wyjeżdżać, by spędzić ferie pełne przygód – powiedziała Agata Wrożyna-Juszczak, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świerklanach.

Jacek Stefaniak
zdjęcia: CK Knurów / Agnieszka Łyko

Inne aktualności

Więcej aktualności