Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Cicha przystań w szkolnym zgiełku

Specjalne pomieszczenie pozwalające uczniom na chwilę wytchnienia otwarto w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice.

Cicha przystań, bo tak nazwano to niewielkie szkolne pomieszczenie zostało zrealizowane z myślą o uczniach, którzy miewają trudności z radzeniem sobie z szerokorozumianym stresem młodzieńczym.

- Inspiracją do napisania projektu były nasze obserwacje, nasilającego się poziomu lęku, objawy depresyjne, ataki paniki i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem u uczniów - wyjaśnia dyrekcja placówki.

Cicha przystań jest przyjazną dla uczniów przestrzenią, w której - w razie problemów emocjonalnych - mogą znaleźć schronienie. To właśnie w tym miejscu uczniowie będą mogli uzyskać wsparcie w specjalnie utworzonym otoczeniu sprzyjającym redukcji stresu, możliwości uzewnętrznienia się oraz pracy nad własnymi emocjami. 

Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji JSW, dyrekcja szkoły zmodernizowała gabinet pedagoga szkolnego i wyposażyła go w nowoczesne i estetyczne meble, fototapetę z motywem lasu oraz wygodną leżankę do treningów EEG-Biofeedback. Zakupiono również huśtawkę służącą odprężeniu oraz dobrej jakości słuchawki pozwalające na redukcję napięć podczas słuchania muzyki relaksacyjnej. Pomieszczenie wyposażono również w gry dydaktyczne oraz poradniki dla uczniów i kadry nauczycielskiej na temat radzenia sobie ze stresem i emocjami.
 

W ramach projektu uczniowie również zostali zaproszeni do wzięcia udziału w cyklu warsztatów relaksacyjnych, które nauczą ich technik relaksacyjnych, pracy z oddechem i napięciem stresowym. 

- Warsztaty antystresowe mają wyposażyć uczniów w umiejętności redukowania stresu i osiągania równowagi psychicznej - dodaje placówka. 

Warto dodać, że drzwi gabinetu będą otwarte dla uczniów podczas przerw. Pozwoli to osobom zagubionym w przestrzeni szkolnej na spędzenie chwili przerwy w spokoju.

 

D.Borczyk

Inne aktualności

Więcej aktualności