Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Cicha przystań w szkolnym zgiełku

Specjalne pomieszczenie pozwalające uczniom na chwilę wytchnienia otwarto w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice.

Cicha przystań, bo tak nazwano to niewielkie szkolne pomieszczenie zostało zrealizowane z myślą o uczniach, którzy miewają trudności z radzeniem sobie z szerokorozumianym stresem młodzieńczym.

- Inspiracją do napisania projektu były nasze obserwacje, nasilającego się poziomu lęku, objawy depresyjne, ataki paniki i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem u uczniów - wyjaśnia dyrekcja placówki.

Cicha przystań jest przyjazną dla uczniów przestrzenią, w której - w razie problemów emocjonalnych - mogą znaleźć schronienie. To właśnie w tym miejscu uczniowie będą mogli uzyskać wsparcie w specjalnie utworzonym otoczeniu sprzyjającym redukcji stresu, możliwości uzewnętrznienia się oraz pracy nad własnymi emocjami. 

Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji JSW, dyrekcja szkoły zmodernizowała gabinet pedagoga szkolnego i wyposażyła go w nowoczesne i estetyczne meble, fototapetę z motywem lasu oraz wygodną leżankę do treningów EEG-Biofeedback. Zakupiono również huśtawkę służącą odprężeniu oraz dobrej jakości słuchawki pozwalające na redukcję napięć podczas słuchania muzyki relaksacyjnej. Pomieszczenie wyposażono również w gry dydaktyczne oraz poradniki dla uczniów i kadry nauczycielskiej na temat radzenia sobie ze stresem i emocjami.
 

W ramach projektu uczniowie również zostali zaproszeni do wzięcia udziału w cyklu warsztatów relaksacyjnych, które nauczą ich technik relaksacyjnych, pracy z oddechem i napięciem stresowym. 

- Warsztaty antystresowe mają wyposażyć uczniów w umiejętności redukowania stresu i osiągania równowagi psychicznej - dodaje placówka. 

Warto dodać, że drzwi gabinetu będą otwarte dla uczniów podczas przerw. Pozwoli to osobom zagubionym w przestrzeni szkolnej na spędzenie chwili przerwy w spokoju.

 

D.Borczyk

Inne aktualności

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Komunikat dotyczący terminu rozpatrywania wniosków nadesłanych na wakacyjno-letni nabór

Zarząd Fundacji JSW informuje, że dokumenty aplikacyjne złożone na nabór wakacyjno-letni tj. do 20 maja 2024 roku będą rozpatrzone do końca lipca 2024 roku.

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności