Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

ABC Ekonomii – edukacja ekonomiczna i finansowa najmłodszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju

22 jastrzębskie przedszkola otrzymały już pakiety materiałów do realizacji projektu „ABC EKONOMII – edukacja ekonomiczna i finansowa najmłodszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju”. Jest to pierwsza tego typu akcja realizowana we współpracy miasta i Fundacji JSW. Przedszkolom przekazano pakiety książek, karty pracy, scenariusze zajęć oraz materiały w formie elektronicznej. Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciele przejdą także specjalne szkolenia. 

Badania jednoznacznie pokazują, że wiedza Polaków dotycząca ekonomii i przedsiębiorczości pozostawia wiele do życzenia. Aż 16 proc. osób pracujących na umowę o pracę  jest przekonana, że nie płaci podatku PIT, a tylko 36% ma świadomość dodatkowych kosztów ich wynagrodzenia dla pracodawcy i zawartych w nich podatków. Co więcej, ponad 50 proc. Polaków twierdzi, że nie płaci podatku VAT*. Dlatego aby kolejne pokolenia wchodziły w dorosłe życie z pełną świadomością funkcjonowania świata finansów, warto edukować dzieci już od najmłodszych lat.

W ramach rozpoczynającego się programu jastrzębskie przedszkolaki śledząc przygody dwójki bohaterów książki „ABC EKONOMII czyli pierwsze kroki w świecie finansów” Zosi i Maksa zaznajomią się z  podstawami ekonomii. Dowiedzą się chociażby jakie są zależności między pracą rodziców a pieniędzmi w domowym budżecie, co to znaczy oszczędzać i czemu pieniądze nie biorą się z bankomatu. Projekt ma uzupełnić podstawę programową pięcio- i sześciolatków o zagadnienia finansów, ekonomii i przedsiębiorczości co ma dać im solidne podstawy do dalszego zgłębiania tematu w przyszłości.

- „Edukację finansową warto zacząć już w przedszkolu i uwzględnić w niej także rodziców. Dzieci często nie znają wartości pieniędzy, a przecież tak ważna jest ta edukacja. To od niej zależy, czy w dorosłości będą umiały zarządzać własnymi pieniędzmi” – mówiła podczas spotkania z dyrektorami przedszkoli prezydent Anna Hetman.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze relacje z zajęć.

 

*Na podstawie badania firmy Maison&Partners zaprezentowanego w książce „Polak w świecie finansów” (PWN, D. Maison, 2013).

Inne aktualności

Cykl koncertowych wieczorów z klasyką powrócił!

8 października w Centrum Kultury w Pawłowicach odbędzie się koncert Andrzeja Canibała, uznanego mistrza akordeonu. To wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji JSW.

Nowy plac zabaw w Przedszkolu Publicznym nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju

Fundacja JSW kontynuuje swoje zaangażowanie w społeczności Jastrzębia-Zdroju, wspierając najmłodszych mieszkańców. Ostatnim efektem naszych działań jest nowo otwarty plac zabaw na terenie Przedszkola Publicznego nr 18, który stał się miejscem radości i bezpiecznej…

Nowoczesna pracownia językowa

W dobie globalizacji umiejętność posługiwania się językami obcymi staje się nieodzownym elementem sukcesu zarówno na arenie międzynarodowej, jak i lokalnej. Właśnie dlatego Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju postanowił stworzyć nowoczesną…

Modernizacja placówek oświatowych

Dzięki Fundacji JSW uczniowie mogli wrócić do nowych, zmodernizowanych szkół i pracowni. Fundacja JSW od czterech lat sukcesywnie udziela finansowego wsparcia placówkom oświatowym działającym na obszarze działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Rozpoczęto nabór kolejnych wniosków

Fundacja JSW rozpoczęła ostatni nabór wniosków o udzielenie darowizny ze środków Fundacji JSW w tym roku.

Wakacyjna kopalnia atrakcji

W tegoroczne wakacje Gminna Biblioteka Publiczna w Ornontowicach przekształciła się w miejsce niezwykłych przygód i edukacji dla dzieci i młodzieży z gminy. To wszystko stało się możliwe dzięki Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wsparła inicjatywę,…

Więcej aktualności