Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

ABC Ekonomii – edukacja ekonomiczna i finansowa najmłodszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju

22 jastrzębskie przedszkola otrzymały już pakiety materiałów do realizacji projektu „ABC EKONOMII – edukacja ekonomiczna i finansowa najmłodszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju”. Jest to pierwsza tego typu akcja realizowana we współpracy miasta i Fundacji JSW. Przedszkolom przekazano pakiety książek, karty pracy, scenariusze zajęć oraz materiały w formie elektronicznej. Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciele przejdą także specjalne szkolenia. 

Badania jednoznacznie pokazują, że wiedza Polaków dotycząca ekonomii i przedsiębiorczości pozostawia wiele do życzenia. Aż 16 proc. osób pracujących na umowę o pracę  jest przekonana, że nie płaci podatku PIT, a tylko 36% ma świadomość dodatkowych kosztów ich wynagrodzenia dla pracodawcy i zawartych w nich podatków. Co więcej, ponad 50 proc. Polaków twierdzi, że nie płaci podatku VAT*. Dlatego aby kolejne pokolenia wchodziły w dorosłe życie z pełną świadomością funkcjonowania świata finansów, warto edukować dzieci już od najmłodszych lat.

W ramach rozpoczynającego się programu jastrzębskie przedszkolaki śledząc przygody dwójki bohaterów książki „ABC EKONOMII czyli pierwsze kroki w świecie finansów” Zosi i Maksa zaznajomią się z  podstawami ekonomii. Dowiedzą się chociażby jakie są zależności między pracą rodziców a pieniędzmi w domowym budżecie, co to znaczy oszczędzać i czemu pieniądze nie biorą się z bankomatu. Projekt ma uzupełnić podstawę programową pięcio- i sześciolatków o zagadnienia finansów, ekonomii i przedsiębiorczości co ma dać im solidne podstawy do dalszego zgłębiania tematu w przyszłości.

- „Edukację finansową warto zacząć już w przedszkolu i uwzględnić w niej także rodziców. Dzieci często nie znają wartości pieniędzy, a przecież tak ważna jest ta edukacja. To od niej zależy, czy w dorosłości będą umiały zarządzać własnymi pieniędzmi” – mówiła podczas spotkania z dyrektorami przedszkoli prezydent Anna Hetman.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze relacje z zajęć.

 

*Na podstawie badania firmy Maison&Partners zaprezentowanego w książce „Polak w świecie finansów” (PWN, D. Maison, 2013).

Inne aktualności

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Komunikat dotyczący terminu rozpatrywania wniosków nadesłanych na wakacyjno-letni nabór

Zarząd Fundacji JSW informuje, że dokumenty aplikacyjne złożone na nabór wakacyjno-letni tj. do 20 maja 2024 roku będą rozpatrzone do końca lipca 2024 roku.

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności